
The MAX3370EXK-T is a bidirectional translator with a data rate of 3Mbps and a low level output current of 1mA. It operates within a supply voltage range of 2.5V to 5.5V and has a maximum power dissipation of 245mW. The device is surface mount and has a maximum operating temperature of 85°C, with a minimum operating temperature of -40°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX3370EXK-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Channel Type | Bidirectional |
| Data Rate | 3Mbps |
| High Level Output Current | -20uA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Logic Function | Translator |
| Low Level Output Current | 1mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 245mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 50ns |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX3370EXK-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
