Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX3806GTC+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 98MHz |
| Input Noise Current Density | 1.5pA/sqrt Hz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.333W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Current per Channel | 4mA |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX3806GTC+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
