Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX4200ESA+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 660MHz |
| Amplifier Type | BUFFER |
| Package/Case | SOIC |
| Input Bias Current | 800nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 471mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 2.2mA |
| Output Current per Channel | 90mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 4200V/µs |
| Voltage Gain | 0.35dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX4200ESA+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.