
The MAX4205EUA+T is a dual operational amplifier with a bandwidth of 720MHz and a maximum power dissipation of 330mW. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a UMAX package. The device is RoHS compliant and has a power supply rejection ratio of 55dB. It can supply 44mA of current per channel and has an input bias current of 800nA. The MAX4205EUA+T is suitable for use in a variety of applications, including audio and medical equipment.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| -3db Bandwidth | 720MHz |
| Amplifier Type | BUFFER |
| Package/Case | UMAX |
| Input Bias Current | 800nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 330mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 2.2mA |
| Output Current per Channel | 44mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 4200V/µs |
| Voltage Gain | 6.02dB |
| RoHS | Compliant |
