
The MAX44000GDT+T is an optical proximity sensor with an I2C/serial interface, operating at a maximum frequency of 400kHz. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The sensor has a maximum output current of 110mA and a maximum output voltage of 400mV. It is RoHS compliant and packaged in a tape and reel format with 2500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX44000GDT+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 2mm |
| Interface | I2C, Serial |
| Length | 2mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 110mA |
| Max Output Voltage | 400mV |
| Max Power Dissipation | 953mW |
| Max Supply Current | 10uA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Output Type | I2C |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Method | Optical |
| Width | 0.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX44000GDT+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
