
Mono audio amplifier IC, Class AB, SOT-23-8 package. Features 200kHz gain bandwidth product, 80dB CMRR, and 112dB PSRR. Operates from a single 2.4V to 5.5V supply, with a typical 5V operating voltage. Offers 100nA input bias current and 5V input offset voltage. Surface mount design with dimensions of 2.9mm length, 1.63mm width, and 1.1mm height. Rated for -40°C to 85°C operating temperature.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 80dB |
| Gain Bandwidth Product | 200kHz |
| Height | 1.1mm |
| Input Bias Current | 100nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5V |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 421mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 112dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Type | Single |
| Weight | 0.001411oz |
| Width | 1.63mm |
| RoHS | Compliant |