
The MAX4602CAE+T is a 4-channel single-pole single-throw (SPST) switch with a maximum operating temperature of 70°C. It can handle a maximum power dissipation of 571mW and has an on-state resistance of 2.5 ohms. The device is packaged in a surface mount SSOP package and is RoHS compliant. It operates over a supply voltage range of 4.5V to 20V and has a maximum supply current of 500nA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX4602CAE+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Max Dual Supply Voltage | 20V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 571mW |
| Max Supply Current | 500nA |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Switches | 4 |
| On-State Resistance | 2.5R |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 5uA |
| Supply Type | Single, Dual |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX4602CAE+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.