
The MAX4618CUE+T is a dual 2-channel multiplexer from Maxim, packaged in a surface mount TSSOP package. It operates over a temperature range of 0°C to 70°C and has a maximum power dissipation of 533mW. The device is RoHS compliant and suitable for use in single supply voltage applications up to 5.5V. With a propagation delay of 15ns, this multiplexer is suitable for high-speed applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX4618CUE+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Logic Function | Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 533mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Switches | 2 |
| On-State Resistance | 10R |
| Operating Supply Current | 1uA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 15ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Type | Single |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX4618CUE+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
