
8-bit, 4-channel voltage-output digital-to-analog converter (DAC) with a parallel interface. Features a 5V dual supply voltage, unipolar output polarity, and a settling time of 6µs. Integral nonlinearity is 1.5 LSB. Packaged in a 24-pin PDIP for through-hole mounting. Operating temperature range is 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX505BCNG+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Differential Output | No |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Height | 4.45mm |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32.13mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 1.07W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Converters | 4 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Polarity | Unipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resolution | 8b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Settling Time | 6us |
| Supply Current | 5mA |
| Supply Type | Dual |
| Width | 7.87mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX505BCNG+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
