Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX5160MEUA+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | UMAX |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Type | Volatile, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Positions | 32 |
| Number of Taps | 32 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100kR |
| Resistor Type | Potentiometer |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 10uA |
| Taper | Linear |
| Tolerance | 25% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX5160MEUA+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
