Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX5167LCCM+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TQFP |
| Input Bias Current | 1uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Min Dual Supply Voltage | 9.5V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Circuits | 32 |
| Operating Supply Current | 36mA |
| Output Current per Channel | 2mA |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX5167LCCM+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.