
Dual 10-bit Digital-to-Analog Converter (DAC) IC with a 10MS/s conversion rate. Features include 2 DAC channels, I2C, Serial, 3-WIRE, and SPI interface compatibility, and a 30µs settling time. Operates from a 2.7V to 5.25V supply voltage, with a maximum operating temperature of 85°C. Integral Nonlinearity (INL) is 2LSB, and Full Scale Error is -16LSB. Surface mountable in a 16-TQFN package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX5550ETE+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Conversion Rate | 10MS/s |
| Differential Output | No |
| Full Scale Error | -16LSB |
| Height | 0.75mm |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2LSB |
| Interface | I2C, Serial, 3-WIRE, SPI |
| Length | 4.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resolution | 10b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 10MS/s |
| Settling Time | 30us |
| Supply Current | 6mA |
| Width | 4.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX5550ETE+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
