Fixed voltage reference IC, outputting 1.2V with 1% tolerance. Features a low operating supply current of 70µA and a maximum input voltage of 11V. Packaged in a 3-lead SOT-23 surface mount case, this RoHS compliant component operates across a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX6120EUR+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Height | 1.067mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Input Voltage | 11V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 1.22V |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Max Supply Current | 70uA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 70uA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reference Type | Series, Fixed |
| Reference Voltage | 1.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 1% |
| Weight | 0.050717oz |
| Width | 1.397mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX6120EUR+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.