
The MAX6316LUK29DY+T is a simple reset/power-on reset IC with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 571mW and operates on a supply voltage between 1V and 5.5V. The device is packaged in a SOT-23-5 package and is mounted using surface mount techniques. It features a totem-pole output and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX6316LUK29DY+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 571mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.974V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.886V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 10uA |
| Output | TOTEM-POLE |
| Overvoltage Threshold | 2.974V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 1.12s |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 2.93V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.886V |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX6316LUK29DY+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.