Maxim MAX750AESA+T technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 11V |
| Min Input Voltage | 4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 750mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 11V |
| Output Current | 450mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.25V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | No |
| Width | 4mm |