
The MAX834EUK+ is a surface mount supervisor circuit in a SOT-23 package, operating over a temperature range of -40°C to 85°C. It has a maximum power dissipation of 571mW and a nominal supply current of 2.4uA. The circuit is RoHS compliant and does not contain SVHC compliant materials. It has a threshold voltage of 1.204V and a maximum supply voltage of 11V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX834EUK+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 571mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 1.215V |
| Min Reset Threshold Voltage | 1.185V |
| Max Supply Current | 5uA |
| Max Supply Voltage | 11V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 2.4uA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 571mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 1.204V |
| Watchdog Timer | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX834EUK+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
