The MAX9202ESD-T is a dual-channel operational amplifier with a common mode rejection ratio of 86.02dB and an input bias current of 5uA. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 667mW. The device is supplied with a voltage range of 4.75V to 10.5V and draws a maximum supply current of 4mA. It is available in a surface mount SOIC-14 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX9202ESD-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Common Mode Rejection Ratio | 86.02dB |
| Input Bias Current | 5uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 667mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 10.5V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86.02dB |
| Propagation Delay | 7ns |
| Radiation Hardening | No |
| Response Time | 0.007us |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MAX9202 |
| Supply Current | 4mA |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Maxim MAX9202ESD-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.