The MAX98307ETE+ is an audio amplifier with a maximum output power of 3.3W, operating within a supply voltage range of 2.6V to 5.25V. It can handle a maximum power dissipation of 1.667W and has a load impedance of 8 ohms. The device is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C, with a minimum operating temperature of -40°C. The MAX98307ETE+ is RoHS compliant and has a power supply rejection ratio of 78dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX98307ETE+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Load Impedance | 8R |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 3.3W |
| Max Power Dissipation | 1.667W |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 3.3W |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 1.85mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX98307ETE+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.