
Stereo Audio DAC, 18-bit resolution, 2 channels, 48 kS/s conversion rate, 91dB SNR. Features I²C and Serial input interfaces, operating from 1.8V to 3.6V supply. Delivers 95mW max output power with a 1.95V output voltage. Packaged in a 28-pin QFN, surface mountable, RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX9850ETI+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN |
| Conversion Rate | 48KS/s |
| Features | I²C |
| Frequency | 48kHz |
| Height | 0.73mm |
| Input Type | SERIAL |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.1mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 95mW |
| Max Power Dissipation | 2.857W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 7.6mA |
| Output Polarity | Unipolar |
| Output Power | 95mW |
| Output Voltage | 1.95V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resolution | 18b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 48KS/s |
| Series | DirectDrive® |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 91dB |
| Supply Current | 5.9mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 5.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX9850ETI+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
