
Dual-channel, programmable gain amplifier featuring a 279MHz bandwidth and 2.15MHz gain bandwidth product. This surface-mount integrated circuit offers a 54nV/sqrt Hz input voltage noise density and 1pA input bias current. Operating from a 2.9V to 5.5V supply, it provides 70mA output current per channel with a 9V/µs slew rate. The amplifier boasts 50dB CMRR and 80dB PSRR, housed in a compact UMAX package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX9939AUB+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 279MHz |
| Package/Case | UMAX |
| Common Mode Rejection Ratio | 50dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.15MHz |
| Height | 0.95mm |
| Input Bias Current | 1pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Input Voltage Noise Density | 54nV/sqrt Hz |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Frequency | 5MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 3.4mA |
| Output Current | 70mA |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 9V/µs |
| Supply Current | 3.4mA |
| Width | 3.05mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX9939AUB+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
