RMS to DC Converter 1.4V 1000uA 1500kHz 16-Pin SOIC W
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum Single Supply Voltage | 24V |
| Minimum Single Supply Voltage | 5V |
| Maximum Supply Current | 1000uA |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±16.5V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Minimum Dual Supply Voltage | 2|-2.5V |
| Pin Count | 16 |
| Package/Case | SOIC W |
| Package Family Name | SOP |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |