Cap 1F 2.7V Through Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1F |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mR |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Length | 12mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 8800 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HC |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.7V |
| RoHS | Compliant |