Maxwell Technologies BCAP0310P270T10 technical specifications.
| Capacitance | 310F |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.2mR |
| Length | 62mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BC |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.7V |