Supercapacitors / Ultracapacitors 56V 130F for UPS w/ Overvoltage Alarm
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 130F |
| Package/Case | Module |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8.1mR |
| Height | 173mm |
| Lead Pitch | 129mm |
| Length | 665mm |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 56V |
| Weight | 43.828lb |
| Width | 176mm |
| RoHS | Not Compliant |
