The BMOD0500P016B01 is a 500F capacitor with a module package, suitable for chassis mount applications. It has a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor has a voltage rating of 16V and a tolerance of 20%. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxwell Technologies BMOD0500P016B01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 500F |
| Package/Case | Module |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.1mR |
| Height | 156.7mm |
| Length | 416.2mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| Width | 67.2mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Maxwell Technologies BMOD0500P016B01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
