Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the MCC 15KP60CA-TP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 97.3V |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 10uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 15kW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 154A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 66.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 60V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 15KP60 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for MCC 15KP60CA-TP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
