
The 1N4002 is a general purpose rectifier diode with a maximum reverse voltage of 100V and a current rating of 1A. It has a capacitance of 15pF and a reverse recovery time of 2us. The diode is packaged in a DO-41 case and is mounted through a hole. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the MCC 1N4002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 1A |
| Capacitance | 15pF |
| Package/Case | DO-41 |
| Current Rating | 1A |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 1A |
| Polarity | Standard |
| Reverse Recovery Time | 2us |
| RoHS Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for MCC 1N4002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
