The MCC 5KP100A-TP is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 162V and a minimum breakdown voltage of 111V. It can handle a peak pulse current of 31A and a peak pulse power of 5kW. This diode is suitable for use in power distribution applications and is available in a 1-pin radial package with a lead-free finish. The operating temperature range is -55°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC 5KP100A-TP technical specifications.
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 162V |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 10uA |
| Min Breakdown Voltage | 111V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 31A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 111V |
| Reverse Standoff Voltage | 100V |