The MCC 5KP100CA-TP is a single bidirectional Zener diode with a clamping voltage of 162V and a minimum breakdown voltage of 111V. It has a peak pulse current of 31A and a peak pulse power of 5kW. The diode is packaged in a 1-pin radial package and is designed for through hole mounting. It operates over a temperature range of -55°C to 175°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC 5KP100CA-TP technical specifications.
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 162V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 10uA |
| Min Breakdown Voltage | 111V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 31A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 111V |
| Reverse Standoff Voltage | 100V |