The MCC 5KP16A-TP is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 26V and a minimum breakdown voltage of 17.8V. It has a leakage current of 10uA and a peak pulse current of 192A. The diode is packaged in a radial case and is mounted through a hole. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC 5KP16A-TP technical specifications.
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 26V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 10uA |
| Min Breakdown Voltage | 17.8V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 192A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 17.8V |
| Reverse Standoff Voltage | 16V |