MCC 5KP210A-TP technical specifications.
| Package/Case | R |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 233V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 210V |