MCC 5KP24CA-TP technical specifications.
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 43V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 10uA |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Surge Current | 116A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 128A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |