The BAS40DW-05-TP is a surface mount general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 200nA. The diode features a reverse recovery time of 5ns and is RoHS compliant. It is available in a SOT-363 package quantity of 3000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC BAS40DW-05-TP technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Capacitance | 5pF |
| Package/Case | SOT-363 |
| Forward Current | 200mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 200nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |