MCC BAS70-06-TP technical specifications.
| Average Rectified Current | 70mA |
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 70mA |
| Height | 1.02mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.04mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 200nA |
| Max Reverse Leakage Current | 200nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Max Surge Current | 600mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.4mm |