MCC ESD3V3D5-TP technical specifications.
| Capacitance | 105pF |
| Clamping Voltage | 14.1V |
| Depth | 0.85mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 80nA |
| Length | 1.3mm |
| Min Breakdown Voltage | 5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 11.2A |
| Peak Pulse Power | 158W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 3V |