MCC MCAC80N10Y technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 80A |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=10V | 4.3mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=4.5V | 6.3mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1 to 3V |
| Pulsed Drain Current | 320A |
| Power Dissipation | 89W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 64mJ |
| Input Capacitance | 3375pF |
| Output Capacitance | 636pF |
| Total Gate Charge | 70nC |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.4°C/W |