MCC SA15CA-TP technical specifications.
| Package/Case | DO-15 |
| Clamping Voltage | 24.4V |
| Diameter | 3.6mm |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 7.6mm |
| Min Breakdown Voltage | 16.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Max Surge Current | 20.9A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 20.9A |
| Peak Pulse Power | 500W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 16.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 15V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 15V |