MCC SMA6J13A-TP technical specifications.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 21.5V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 14.4V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 70A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 27.9A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 13V |