Mean Well ASP-150-24 technical specifications.
| Pin Count | 9 |
| PCB | 9 |
| Package Length (mm) | 169 |
| Package Width (mm) | 60.7 |
| Package Height (mm) | 28.5(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 28.5(Max) |
| Mounting | Screw |
| Warranty | 3Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 6.3A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 151.2W |
| Efficiency | 90(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4250VDC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | JST RCY |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 0.5% |
| Maximum Input Current | 2(Typ)A |
| Tolerance | ±1% |
| Ripple & Noise | 240mV(Max) |