Mean Well GE18I09-P1J technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, EN, CE, TUV, CB, CCC, GS |
| Current - Output 1 | 2A |
| Depth | 40.5mm |
| Efficiency | 81% |
| Height | 3.2inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 81mm |
| Max Input Current | 700mA |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Power | 18W |
| Mount | Wall, Plug-In |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | P1J |
| Output Current | 2A |
| Output Power | 18W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 9V |
| Packaging | Carton |
| Polarity | Positive |
| Series | GE18(main body) |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Weight | 134g |
| Width | 43mm |