The GS12E15-P1I is a single-output AC/DC power supply with an output voltage of 15V and a maximum output current of 800mA. It has a fixed output type and an efficiency of 80%. The power supply is rated for a maximum output power of 12W. It is available in a package quantity of 100 units and is approved to TUV and EN standards. The GS12E15-P1I has a length of 65mm, a width of 47mm, and a depth of 47mm, and weighs 150g. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Mean Well GS12E15-P1I technical specifications.
| Approvals | TUV, EN |
| Current - Output 1 | 800mA |
| Depth | 47mm |
| Efficiency | 80% |
| Length | 65mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | P1I |
| Output Current | 800mA |
| Output Power | 12W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 100 |
| Series | GS12 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 150g |
| Width | 47mm |