The GS12U15-P1I is a 15V 800mA wall-mounted AC/DC power adapter with an efficiency of 79%. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C and is approved by UL, CB, and CSA. The adapter has a fixed output type and is available in a carton packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Mean Well GS12U15-P1I technical specifications.
| Approvals | UL, CB, CSA |
| Current - Output 1 | 800mA |
| Efficiency | 79% |
| Height | 1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.6inch |
| Max Input Current | 310mA |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 800mA |
| Max Output Power | 12W |
| Mount | Wall, Plug-In |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 800mA |
| Output Power | 12W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Carton |
| Polarity | Positive |
| Series | GS12 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Width | 1.9inch |