Mean Well GSM40A24-P1J technical specifications.
| Current - Output 1 | 1.67A |
| Efficiency | 90% |
| Height | 1.2inch |
| Length | 4.9inch |
| Max Input Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 1.67A |
| Max Output Power | 40W |
| Mount | Desktop |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.67A |
| Output Power | 40W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 24V |
| Overall Depth | 31.5mm |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Regulator Type | UNIVERSAL |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 10.229449oz |
| Width | 2inch |