Mean Well HLG-120H-12A technical specifications.
| Lead Shape | Lead Wire |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 220 |
| Package Width (mm) | 68 |
| Package Height (mm) | 38.8 |
| Seated Plane Height (mm) | 38.8 |
| Mounting | Screw |
| Type | Constant Current|Constant Voltage |
| Input Voltage Range | 90VAC to 305VAC|127VDC to 431VDC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage Range | 12(Typ)VDC |
| Maximum Output Current | 10000mA |
| Maximum Output Power | 120W |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Efficiency | 92(Typ)% |
| Dimming | Analog/Pot |
| Power Factor Correction | 0.98(Min) |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 7Year |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |