Mean Well HLG-120H-C700A technical specifications.
| Approvals | CE, CUL, TUV |
| Current - Output 1 | 700mA |
| Depth | 68mm |
| Efficiency | 94% |
| Height | 1.52inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.66inch |
| Max Input Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 150.5W |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 700mA |
| Output Power | 150.5W |
| Output Voltage | 215V |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP65 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HLG-120H-C |
| Voltage - Output 1 | 10V |
| Voltage Rating | 431V |
| Weight | 2.293lb |
| Width | 2.67inch |