Mean Well HLG-150H-30A technical specifications.
| Lead Shape | Lead Wire |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 228 |
| Input Voltage Range | 90VAC to 305VAC|127VDC to 431VDC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage Range | 15 to 30VDC |
| Maximum Output Current | 5000mA |
| Maximum Output Power | 150W |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Efficiency | 93.5(Typ)% |
| Dimming | 1-10V/PWM |
| Power Factor Correction | 0.98(Min) |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 7Year |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 90°C |