Mean Well HLG-60H-24B technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, TUV, EN |
| Package/Case | Module |
| Efficiency | 0.895% |
| Height | 1.52inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.66inch |
| Max Input Current | 640mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 60W |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5A |
| Output Power | 60W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HLG-60H |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage Rating | 431V |
| Width | 2.67inch |