Mean Well HRP-600-24 technical specifications.
| Pin Count | 13 |
| PCB | 13 |
| Package Length (mm) | 218 |
| Package Width (mm) | 105 |
| Package Height (mm) | 63.5 |
| Mounting | Desktop |
| Warranty | 5Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 27A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 648W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 88(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.2% |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 0.5% |
| Maximum Input Current | 7.6(Typ)A |
| Tolerance | ±1% |
| Ripple & Noise | 150mV(Max) |