Mean Well LPC-20-350 technical specifications.
| Approvals | UL |
| Current - Output 1 | 350mA |
| Depth | 26mm |
| Efficiency | 83% |
| Height | 26mm |
| Length | 118mm |
| Max Input Current | 550mA |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Power | 16.8W |
| Max Output Voltage | 48V |
| Min Output Voltage | 9V |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 350mA |
| Output Power | 16.8W |
| Output Voltage | 48V |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | LPC-20 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 35mm |