Mean Well LPC-35-1050 technical specifications.
| Current - Output 1 | 1.05A |
| Current Rating | 1.05A |
| Depth | 40mm |
| Efficiency | 85% |
| Height | 30mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 148mm |
| Max Input Current | 1.1A |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Power | 31.5W |
| Max Output Voltage | 30V |
| Min Output Voltage | 9V |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.05A |
| Output Power | 31.5W |
| Output Voltage | 30V |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPC-35 |
| Voltage - Output 1 | 30V |
| Width | 40mm |